به وبسایت موسسه زبان آموزان پیشرو خوش آمدید
آموزش خصوصی، حضوری و آنلاین
چه تعداد از مردم دنیا و در کدام کشورها به زبان ترکی صحبت می کنند؟

زبان ترکی چندمین زبان زنده دنیاست؟

آیا می دانستید که زبان ترکی، زبان رسمی مردم کشور قبرس است یا اینکه بیشتر از ۸۰ میلیون نفر در سراسر جهان، به این زبان صحبت می کنند؟ در این مقاله، به بررسی اینکه چه تعداد از مردم دنیا و در کدام کشورها به زبان ترکی صحبت می کنند، پرداخته می شود.

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که زبان ترکی، به چه میزانی، دامنه و نفوذ خود را در سراسر جهان گسترش داده است؟ از شهر استانبول گرفته تا کشور عراق، ما در این مقاله از مرکز تدریس خصوصی زبان ترکی، زبان آموزان پیشرو می خواهیم به بررسی این موضوع که، چند نفر در سراسر دنیا به این زبان صحبت می کنند، بپردازیم.

تاریخچه مختصری از زبان ترکی

زبان ترکی، به همراه زبان قزاقستانی، ازبکی و چندین زبان دیگر، به عنوان بخشی از گروه زبان های ترکی تبار (Turkic language) محسوب می شود. زبانهای ترکی، بخشی از خانواده بزرگ زبان آلتایی(Altaic) هستند که شامل زبانهای مغولی و مانچو-تونگوس (Manchu-Tungus) نیز می باشد.

ترکی، از زبان ترکی آناتولی قدیم نشأت می گیرد. این نسخه قدیمی توسط ترکان سلجوقی، در اواخر قرن یازدهم مورد استفاده قرار گرفت و بعدها به عنوان زبان رسمی ترکان عثمانی تبدیل شد و آن را در سراسر امپراتوری خود گسترش دادند. در اواسط دوره ترکی عثمانی، یعنی از قرن ۱۵ تا اوایل قرن ۲۰، این زبان تحت تأثیر زبان های عربی و فارسی بود، زیرا که عثمانی ها بر جهان اسلام حکومت می کردند.

اما در قرن بیستم، همه چیز تغییر کرد. امپراتوری عثمانی سقوط کرد و جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ تأسیس شد. در سال ۱۹۲۸، دولت جدید، الفبای لاتین را جایگزین حروف عربی در زبان ترکی کرد و بسیاری از تأثیرات خارجی، در زبان را از بین برد. بنابراین، زبان ترکی مدرن متولد گردید.

مردم کدام کشورها به زبان ترکی صحبت می کنند؟

زبان ترکی، زبان رسمی کشور ترکیه و یکی از زبانهای رسمی کشور قبرس است، در واقع، بخش شمالی قبرس، که خود را، جمهوری ترکی قبرس شمالی می داند و خود را کشوری مستقل می شمارد. در سال ۱۹۷۴، ترکیه پس از کودتای نظامی به منطقه شمالی قبرس حمله کرد. از آن زمان تاکنون، قبرسی های ترک، در یک سوم شمالی جزیره زندگی می کنند و قبرسی های یونانی، در دو سوم جنوبی جزیره ساکن هستند. نیروهای سازمان ملل متحد، در مرز گشت زنی می کنند، اما نه سازمان ملل متحد و نه هیچ کشوری غیر از ترکیه، استقلال TRNC را به رسمیت نمی شناسد.

همچنین، زبان ترکی توسط گروه های کوچکی از ترکها، که در مناطق تحت امپراتوری عثمانی سابق، هستند، از جمله کوزوو و مقدونیه، که دارای موقعیت رسمی و شهرداری ویژه هستند، به کار برده می شود. همینطور، کشور های عراق، یونان، بلغارستان، رومانی، آلبانی و صربستان، و به علاوه، جوامع مهاجر ترک در کشورهای آلمان، هلند، بلژیک، اتریش، سوئیس و فرانسه نیز به این زبان صحبت می کنند.

چه تعداد از مردم دنیا به زبان ترکی صحبت می کنند؟

در سراسر جهان، تقریباً ۷۸ میلیون نفر به زبان ترکی صحبت می کنند و برای چندین میلیون نفر دیگر، این زبان به عنوان زبان دوم محسوب می شود. اکثریت قریب به اتفاق افراد ترک زبان، یعنی بیش از ۷۴ میلیون نفر از آنها، در کشور ترکیه زندگی می کنند.

کشور آلمان، به دلیل  دارا بودن جمعیت زیادی از مهاجرین، حدود ۱.۵ میلیون ترک زبان را در خود جای داده است. همچنین می توان، جمعیت نسبتاً زیادی از افراد ترک زبان را در بلغارستان یافت که حدود ۶۰۰۰۰۰ نفر را تشکیل می دهند. براساس آمار جمعیتی، ۳۰۰۰۰۰ ترک زبان در کشور قبرس و به ویژه در جمهوری ترکی قبرس شمالی زندگی می کنند. در هلند حدود ۲۵۰،۰۰۰ ترک زبان وجود دارد. ۲۲۱،۰۰۰ نفر در فرانسه، ۲۰۰،۰۰۰ نفر در اتریش،۱۳۰،۰۰۰ نفر در ازبکستان، ۱۱۶،۰۰۰ نفر در ایالات متحده، ۱۱۳،۰۰۰ نفر در بلژیک، و کمتر از ۱۰۰۰۰۰ نفر در کشور یونان، مقدونیه، رومانی، قزاقستان، عراق، صربستان، سوئیس و آلبانی ساکن هستند.

چرا باید زبان ترکی را یاد بگیریم؟

همانطور که در مطالب فوق خواندید، تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان، به زبان ترکی صحبت می کنند، که همین موضوع می تواند دلیل مهمی برای یادگیری این زبان باشد. کشور ترکیه به دلیل دارا بودن اماکن زیبا و تاریخی، مکانی مناسب برای سفر کردن محسوب می شود، و شهر استانبول، مقصدی محبوب برای مردم سراسر جهان می باشد.

زبان ترکی یکی از دشوارترین زبان های خارجی، برای افراد انگلیسی زبان است، اما یقیناً یادگیری آن غیرممکن نیست و می تواند به چالشی تبدیل شود که ارزش فراگیری را دارد.

1 دیدگاه دربارهٔ «زبان ترکی چندمین زبان زنده دنیاست؟»

  1. با سلام خدمت شما. خواستم بگم ترک فقط ترکیه نیست ده ها کشور هستند که به زبان ترکی حرف میزنند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *